25 Şubat 2024 Pazar15:38   KILOSU 150 DOLARDAN IHRACATA GÖNDERILECEK: TEMSILI ILK ERIKLER TOPLANDı   15:27   “KOLTUĞU HİZMET ARACI OLARAK KULLANDIK”   13:45   BAŞKAN GÜLTAK AKDENIZ VE BÜYÜKŞEHIR IÇIN DESTEK ISTEDI   13:44   “GÜVENINIZI BOŞA ÇıKARMAYACAĞıZ”   13:42   “YENIŞEHIRLILERIN DESTEĞINI VE GÜVENINI ATTıĞıMıZ HER ADıMDA GÖRÜYORUZ”   11:43   DENIZ KAPLUMBAĞALARıNıN DA YUVALAMA ALANı OLAN KAZANLı SAHILI TEMIZLENDI   11:42   HASTALAR ÜZERINDEN MENFAAT IDDIASı: 2’SI DOKTOR 3 GÖZALTı   11:27   MERSIN’DE ERIK BAHÇELERI MEYVE VERMEYE BAŞLADı   11:21   “HAVALIMANı YINE SÖZ VERILEN TARIHTE BITIRILEMEDI”   11:19   “HALKıN SORUNLARıNı ÇALıŞAN SIYASILER ÇÖZER”   11:18   YALÇıN, YANAN SAHALARDAKI YEŞILLENDIRME ÇALıŞMALARıNı INCELEDI   11:17   “TOROSLAR, TICARETIN MERKEZI OLACAK”   11:16   MERSIN’DE SEÇIM GÜVENLIK TOPLANTıSı GERÇEKLEŞTIRILDI   11:01   TUNCER’E ILGI GÜN GEÇTIKÇE ARTıYOR   10:59   HASATTAN PAKETLEMEYE HER ALANDA KADıNLAR MESAIDE   10:57   “BOZYAZı DAHA DA BÜYÜYÜP GELIŞECEK”   10:54   ÇAKAR LAMBA TAKAN 3 SÜRÜCÜYE 19 BIN TL CEZA KESILDI   10:51   MERSIN’DE UYUŞTURUCU TACIRLERINE OPERASYON: 6 GÖZALTı   10:50   “MUT BELEDIYESINDE KALFALıK DÖNEMI BITTI USTALıK DÖNEMI BAŞLADı"   11:53   MERSIN TURIZM FUARı, 17-19 NISAN’DA GERÇEKLEŞTIRILECEK  
 
 
 
 
 
image

Okunma : 3892  Tarih : 18.03.2023  E-Mail : imzagazetesi@gmail.com

 
Muammer ÇOBAN

Hazır mısınız?

Güne yoğun yağış, sel-su baskını uyarıları ile başlayan Mersin, bu günün gecesinde Erdemli'de meydana gelen depremin sarsıntısıyla panikledi. Deprem bilimcilerin dikkat çektiği muhtemel Adana depreminin bölgemizde yarattığı psikolojiyi söylemiyoruz bile.
Herkes bi’şeyler anlatıyor, hazırlıklı olmaktan söz ediyor. Ama kim neye hazırlanacağını bilmiyor. Olası doğal afetlere bireysel hazırlık yapmak mümkün mü pek emin değiliz. Zira herkes yeterli ya da yetersiz de olsa bir deprem çantası edindi, içini acil! Durumda kullanabileceği şekilde doldurdu.
Fakat depreme hazırlanmakla bitiyor mu iş? Sel ve su baskını uyarısı mesela, vatandaş olarak bireysel şekilde şehre inecek sele nasıl önlem alabiliriz?
Halbuki uzun vadede devlet eliyle ve kurumların iş birliğiyle atılacak adımlar sayesinde riskli evlerden uzaklaşabilsek, yeni yaşam alanları imkanıyla zaten deprem kuşağında yer alan ülkemizde güvenle yaşasak, ya da dere yataklarında sel ve su baskınlarına sebebiyet verecek yerlerde bulunan evlere bir çare bulunamaz mı?
Bizler atadan dededen miras kalan eski ve riskli evlerimizi kentsel dönüşüme sokmaya razı gelsek, kurumlar da vatandaşa daha insani koşullarda yaşama imkanı sunsa Akdeniz Belediyesi ve Toki işbirliğiyle yapılan konutlar gibi, şehrimiz güzelleşse bizler güvende hissetsek ne güzel olurdu halbuki. Kalıcı adımları konuşmaya başlamak belki de psikolojimize gelecek en iyi şeydir.
Günümüze rutinimize dönmek için, en güzelinden yaklaşan Ramazan ayı telaşına girmek bile ruhumuza, özümüze iyi gelecektir.
Belki şen olamayacağız mübarek Ramazan ayını yaşarken, ama bu günlerin bizi iyileştireceğine inanarak kavuşacağız bayrama. Milletçe tarihimiz boyu acıyla yoğrularak var olduğumuz bilinciyle kalkacağız yeniden ayağa.
18 Mart arifesinde, bugün olduğu gibi her daim şehitlerimizden miras kalan vatan toprağımızda hep birlikte kalkacağız yeniden ayağa.
Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde bu direniş ruhu iyileştirecek hepimizi. Gazi Mustafa Kemal’in yolunda yürümek, gösterdiği hedefte ilerlemek kaldıracak bizi ayağa...
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA