17:00   DİYANETTEN AKIL ALMAZ FETVA   15:42   TOROSLAR GELENEKLERİMİZİ YAŞATIYOR   15:28   MODA DEVLERİ BİZİ TERCİH EDİYOR   15:11   MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME VE FARKINDALIK AYI ETKİNLİKLERİ YAPILDI   14:56   MUHTARLAR İÇİN ÖZEL HİZMET ‘E-MUHTARIM’ UYGULAMASI   14:30   YUMUKTEPE’NİN 28 YILLIK KAZI BAŞKANINA VEDA   14:11   ESKİ MUHTARIN EVİNE SALDIRI DÜZENLENDİ   14:41   DÜNYANIN EN BÜYÜK BAYRAĞI BOYANIYOR   14:39   ÖZEL GEREKSİNMLİ BİREYLER İÇİN DÜZENLENİYOR   11:49   EŞİNİ BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRDÜ   10:39   DOKTOR MESLEKTAŞINI ÖLDÜRDÜ   10:31   TİCARİ ARAÇ İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI   10:18   YENİŞEHİR’DE TRAFİK KAZASI: 20 YARALI   19:45   MOTOSİKLET HIRSIZLARINA OPERASYON   19:36    GÜMRÜK’TE RÜŞVET OPERASYONU: 9 GÖZALTI   19:14    TERÖR OPERASYONUNDA TUTUKLAMA   18:15   HIRSIZ ÖNCE GÜVENLİK KAMERALARINA SONRA POLİSE YAKALANDI   17:58   BRONZ MADALYA İLE GERİ DÖNDÜ   17:07   TARSUS BELEDİYESİ ET MARKET AÇIYOR   16:54   PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE OPERASYON DÜZENLENDİ  
 
 
 
 
SİGARA ÖMRÜ KISALTIYOR


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Ersöz, sigara ve tütün ürünlerine bağlı ölümlerin önlenebilir ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığına dikkat çekti. Ersöz, sigara ve tütün ürünlerinin zarar vermediği organımızın olmadığını söyledi.

 

Tarih : 24 Eylül 2021 Cuma 13:50

VM Medical Park Mersin Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Ersöz, sigaranın önlenebilir ölümleri durdurabilmesi adına herkese sigarayı bırakma uyarısı yaptı. Mersin’de Toraks Derneği üyesi ve bu hareketin en önemli isimlerinden birisi olan Uzm. Dr. Ersöz, sigaranın zararlarına ilişkin yaptığı açıklamada, uyarı ve önerilerde bulundu.

BÜTÜN ORGANLARIMIZA ZARAR VERİYOR

Sigara kullanmanın insan sağlığına etkilerini sıralayan Ersöz, “Sigara ve tütün ürünlerinin zarar vermediği organımız yoktur. Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar. Beyinde felç, ileri yaşta bunama görülür. Her nefeste 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir. Bunu yapmasının en temel iki sebebi vardır. Birincisi, tüm damarlarda hasarlanma ve sertlik oluşturması, diğer sebebi ise tütün ürünlerinde bulunan katranın kanserojen etkisidir” dedi.

TÜRK EKONOMİSİNE YILLIK YAKLAŞIK 120 MİLYAR LİRAYA MAL OLUYOR

Sigaranın düşünüldüğünden daha fazla zararı olduğunu, istemeden de olsa bunlara sebep olunabileceğini belirten Uzm. Dr. Ersöz, “Sigara ve tütün ürünleri ile ilgili ölümler, önlenebilir ölüm nedenleri arasında birinci sırada gelmektedir. İkinci önemli zararı ise çevresel, yani ekolojiktir. Kağıt kullanımı nedeni ile ormanların tüketilmesi, yangınlar ve izmaritlerin yok edilemez şekilde neden olduğu kirlilik ile beraber oluşturduğu hava kirliliğidir. Üçüncü önemli zararı; bireysel ve ülkenin ekonomisine verdiği zarardır. Türk ekonomisine yıllık yaklaşık 120 milyar liraya mal olmaktadır” diye konuştu.

“ÖKSÜRÜK VE NEFES DARLIĞI AZALIR”

Sigaranın içen kişiye zararı olduğu kadar çevresinde içmeyen kişilere de birçok zararı olduğunu dile getiren Ersöz, “Bence en önemli zararı pasif içicilikten dolayı yakın çevremiz almaktadır ve sigaranın toplumda nikotinden dolayı bağımlılık yapmasına sebep olmaktadır. Sigarayı bıraktıktan itibaren 2 ila 12 hafta içinde kan dolaşımı düzelmeye başlar ve öksürük şikayeti varsa azalır. Bağışıklık sistemi güçlenmeye başlarken, yürüme becerisi artar ve yürürken tıkanma yorulma gibi zorluklar yaşanmamaya başlar. 9 ay içerisinde öksürük ve nefes darlığı azalır ve enfeksiyon riski düşmeye başlar. Akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 arasında artar. Bir yıl sonra kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi riski yarı yarıya azalır. 5 yıl sonra KOAH riski yarı yarıya azalır ve felç riski sigara içmeyenlerle aynı seviyeye gelir. 5 yıl sigara içmedikten sonra felç, akciğer kanseri ve kalp hastalığı riskiniz, hiç sigara içmeyen insanlarla yaklaşık aynı olacaktır. Sigara içmenin bir diğer önemli zararı ise ‘hiçbir haktan daha önemli olmayan başkalarının temiz hava hakkını gasp etmektir’; hiçbir özgürlük bundan daha önemli değildir. Önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin çaresi sizin elinizde. Gelin sigarayı elinizden atın tütünler tarlada çürüsün yerine ağaçlar ve temiz hava akciğerinize ve size uzun ve sağlıklı ömürler sağlasın. Sigara ve tütün ürünlerini bırakmak ve bıraktırmak ulusal bir görev ve sorumluluktur. Kendiniz ve sevdikleriniz için iyiyi ve güzeli düşünün” diye belirtti.


Paylaş :
 
Etiketler :  mersin, musatfaersöz, göğüshastalıkları, vmmedicalpark, hastane

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA