16 Ağustos 2022 Salı14:42   YOL ÜZERİNDE BULUNDULAR   13:37   MERDİVENDEN DÜŞEN ÖZEL HAREKÂT POLİSİ HAYATINI KAYBETTİ   13:28   MESLEKTAŞINI ÖLDÜRÜN DOKTOR İÇİN AKIL SAĞLIĞI İLGİLİ RAPOR İSTENDİ   12:19   YAZ AYINDA BİLE ÖĞRENCİLERİN UĞRAK NOKTASI MERKEZ KÜTÜPHANESİ   12:06   ATA TOHUMU BÜYÜKŞEHİR’DEN ÜRETİM MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİNDEN   11:55   CİMNASTİK KONUSUNDA ÖĞRENCİLERİ DESTEKLİYORLAR   09:58   AHŞAP EVDE YANGIN ÇIKTI   09:49   İLK EYLEMİN YIL DÖNÜMÜNDE EYLEM YAPACAKLARDI   09:37   MOTOSİKLETİNİ İSTEDİ, OLAY ÇIKTI   15:01   “TÜRK HALK MÜZİĞİ” KONSERİ DÜZENLENDİ   14:52   ZANLILAR ADLİYEYE SEVK EDİLDİ   14:43   “İMAR AFFI” İÇİN ABONELİK BAŞVURULARI BAŞLADI   14:37   ALMANYA’YA GİDEN ÖĞRENCİLER GERİ DÖNDÜ   18:42   MERVE VE İSTEMIHAN CAN MUHTEŞEM BIR DÜĞÜNLE EVLENDI   14:16   ÇALINTI OTOMOBİLİN SAHİBİ İSYAN ETTİ   10:20   3 AY BOYUNCA “PHOTOSHOP EĞİTİMİ” ALACAKLAR   10:14   KIRSAL BÖLGELERDE ULAŞIM ALTYAPISNI GÜÇLENDİRİYORLAR   12:07   GAYRİMENKUL DEĞERLENDRİME UZMANLARINDA AÇIKLAMA   11:50   ÇUKUROVA BASKETBOLDAN, VALİ PEHLİVAN’A ZİYARET   11:04   K9 EĞİTİM KÖPEKLERİNİ AĞIRLADILAR  
 
 
 
 
 
image

Okunma : 1458  Tarih : 19.4.2021  E-Mail : 

 
İnci TULUNAY

DÜĞÜN KONGRESİ

Pandeminin ikinci senesinde  birinci dalga , ikinci derken dalga üzerine dalga .. Bir yandan tüm yasaklamalara, kurallara rağmen kontrolsüz bir bulaşma ile ülke kıpkırmızı!

Geçen sene pandeminin ilk senesinde ertelenen  nişanlar, nikahlar, düğünler..

Ramazan ayında yapılamayan iftarlar, kurulamayan iftar çadırları..

Düğün mevsimi  geldi gelmesine de gel de yap yapabilirsen!

Öte yandan düğünlere inat  tıklım tıklım saatlerce yapılan kongreler..

Kongreler ve düğünler..

Türkiye genelinde düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenirken, yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verdi.

Düğünler ve nikâhlarda bulaşma riskini azaltmak amacıyla toplu etkinlikler Ramazan bayramı sonuna ertelendi.

Kongreler   lebalep , saatlerce devam ediyor..

81 ilde ki düğünlere gelin ve damadın birinci dereceden akrabaları hariç, 65 yaş üstü ve 15 yaş altında ki dost ve akrabalar katılamayacak.

Kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan, fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden düğünlerle ilgili getirilen saat sınırlaması 20.00'a kadar. Düğün tek günle sınırlı olacak ve belirtilen saatler dışındaki kutlamalara müsaade edilmeyecek.

Kongrelerde yaş sınırlaması yok, her yaş grubu katılabiliyor. Eş, dost, akraba, il, ilçe , taşra teşkilatı, kim varsa gelebilir..

81 il genelinde nikâh süresinin 1 saati geçmemesi için kısıtlama getirildi.

Kongrelerde saat kısıtlaması yok, istenilen saatte başlıyor,  saatlerce sürüyor ve istenilen saatte bitiyor.

Düğün mekânlarının temizliği günlük olarak yapılacak ve bu mekânlar düzenli olarak havalandırılacak, her düğün arasında 2 saat olacak.

Düğün mekanlarında çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulacak. Tüm personel, çalışma esnasında çalışma alanının gerektirdiği tıbbi/bez maske, yüz koruyucu şeffaf siperlik vb. kişisel koruyucu ekipmanı kullanacak.

Düğünlerde takı merasiminde takılar çiftlerin yakalarına takılmayacak, zarf içinde takı kutusuna atılacak. toplu fotoğraf çekimi yapılması yasak..

Kongrelerde tüm bunlara gerek yok, Kalabalık serbest, saat serbest, fotoğraf çekilmek serbest..

Düğün için aylar öncesinden nikah günü al , 1 saatliğine 15 milyon liraya salon tut, kaporanı ver , davetiye bastır,  nişanlık, nikahlık, kınalık, gelinlik , damatlık al, sünnetse ona göre masrafını yap ertelensin. Sil baştan .. …  Kaporan yansın, hayaller  pandemiye göre şekillensin.. Kongrede bulaşmayan virüs , düğünde bulaşır, maazallah kapalı su dışında ikram da veremezsin..

Bu arada  salon kiraları da almış başını gitmiş, millet geçen senenin acısını bu sene çıkarıyor ,  salona verdiği kirayı da düğün sahiplerinden çıkarıyor  fakat olmaz bu kadar insafsızlık .

Kongre salonu ayrı kalabalık, dışarısı ayrı kalabalık .. dışarda seyyar satıcılar sıra sıra.

Ne yapsın bu millet , düğün töreni yerine düğün kongresi mi yapsın..
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA