16:07   ÇAMLIYAYLA YOLU TRAFİĞE KAPANDI   15:58   MAHSUR KALAN ÇOBAN BELEDİYE EKİPLERİ TARAFINDAN KURTARILDI   15:49   ÜNLÜ OYUNCU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI   15:32   MİNİKLER FUTBOL TURNUVASININ KAZANANI BELLİ OLDU   15:11   AKDENİZ BELEDİYESİ ÇALIŞANLARIN PROMOSYONU BELİRLENDİ   14:33   SERTAVUL GEÇİDİ ULAŞIMA KAPATILMASIN DİYE MÜCADELE VERİLİYOR   13:30   SİLAHLA VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ   13:22   ÖĞRENCİ ÇALIŞMA MERKEZİ ÖĞRENCİLERE KONFORLU BİR ORTAM SAĞLIYOR   13:02   SU TASARRUF EĞİTİMLERİ İLK VE ORTAOKULLARDA GERÇEKLEŞİYOR   12:55   ERDEMLİ’DE 6 BİN 800 KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ   12:44   DOLANDIRCILAR GÖZALTINA ALINDI   12:37   TEM OTOYOLUNDA KAZA   12:31   AYBERK PEKCAN HAYATINI KAYBETTİ   15:05   TRAFOLAR VE SOSYAL TESİSLERİ RENKLEDİRİYORLAR   13:22   ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE TRAFİK EĞİTİMİ   13:17   MERSİNLİ GAZETECİLER UĞUR MUMCU’YU ANDILAR   13:01   MERSİN POLİSİ SUÇLULARA GÖZ AÇTIRMIYOR   12:56   HAŞİM USTA ATÖLYESİ AÇILDI   12:44   KARNE HEYECANINI BİRLİKTE PAYLAŞTILAR   12:35   MİNİK MÜSLÜME’NİN OLAYIDA DÂHİL BİRÇOK OLAYDA ETKİN GÖREV ALDILAR  
 
 
 
 
 
image

Okunma : 1198  Tarih : 19.4.2021  E-Mail : 

 
İnci TULUNAY

DÜĞÜN KONGRESİ

Pandeminin ikinci senesinde  birinci dalga , ikinci derken dalga üzerine dalga .. Bir yandan tüm yasaklamalara, kurallara rağmen kontrolsüz bir bulaşma ile ülke kıpkırmızı!

Geçen sene pandeminin ilk senesinde ertelenen  nişanlar, nikahlar, düğünler..

Ramazan ayında yapılamayan iftarlar, kurulamayan iftar çadırları..

Düğün mevsimi  geldi gelmesine de gel de yap yapabilirsen!

Öte yandan düğünlere inat  tıklım tıklım saatlerce yapılan kongreler..

Kongreler ve düğünler..

Türkiye genelinde düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenirken, yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verdi.

Düğünler ve nikâhlarda bulaşma riskini azaltmak amacıyla toplu etkinlikler Ramazan bayramı sonuna ertelendi.

Kongreler   lebalep , saatlerce devam ediyor..

81 ilde ki düğünlere gelin ve damadın birinci dereceden akrabaları hariç, 65 yaş üstü ve 15 yaş altında ki dost ve akrabalar katılamayacak.

Kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan, fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden düğünlerle ilgili getirilen saat sınırlaması 20.00'a kadar. Düğün tek günle sınırlı olacak ve belirtilen saatler dışındaki kutlamalara müsaade edilmeyecek.

Kongrelerde yaş sınırlaması yok, her yaş grubu katılabiliyor. Eş, dost, akraba, il, ilçe , taşra teşkilatı, kim varsa gelebilir..

81 il genelinde nikâh süresinin 1 saati geçmemesi için kısıtlama getirildi.

Kongrelerde saat kısıtlaması yok, istenilen saatte başlıyor,  saatlerce sürüyor ve istenilen saatte bitiyor.

Düğün mekânlarının temizliği günlük olarak yapılacak ve bu mekânlar düzenli olarak havalandırılacak, her düğün arasında 2 saat olacak.

Düğün mekanlarında çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulacak. Tüm personel, çalışma esnasında çalışma alanının gerektirdiği tıbbi/bez maske, yüz koruyucu şeffaf siperlik vb. kişisel koruyucu ekipmanı kullanacak.

Düğünlerde takı merasiminde takılar çiftlerin yakalarına takılmayacak, zarf içinde takı kutusuna atılacak. toplu fotoğraf çekimi yapılması yasak..

Kongrelerde tüm bunlara gerek yok, Kalabalık serbest, saat serbest, fotoğraf çekilmek serbest..

Düğün için aylar öncesinden nikah günü al , 1 saatliğine 15 milyon liraya salon tut, kaporanı ver , davetiye bastır,  nişanlık, nikahlık, kınalık, gelinlik , damatlık al, sünnetse ona göre masrafını yap ertelensin. Sil baştan .. …  Kaporan yansın, hayaller  pandemiye göre şekillensin.. Kongrede bulaşmayan virüs , düğünde bulaşır, maazallah kapalı su dışında ikram da veremezsin..

Bu arada  salon kiraları da almış başını gitmiş, millet geçen senenin acısını bu sene çıkarıyor ,  salona verdiği kirayı da düğün sahiplerinden çıkarıyor  fakat olmaz bu kadar insafsızlık .

Kongre salonu ayrı kalabalık, dışarısı ayrı kalabalık .. dışarda seyyar satıcılar sıra sıra.

Ne yapsın bu millet , düğün töreni yerine düğün kongresi mi yapsın..
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA