17:21   TOROSLAR BELEDİYESİ, MİLLİ SPORCULARLA BİR ARAYA GELDİ   17:04   AKDENİZ BELEDİYESİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KONAKLAMA DESTEĞİ VERECEK   14:11   AKDENİZ’DE KAHVEHANEDE ’KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE’ ANLATILDI   13:55   TARSUS’TA TEFECİLİK YAPAN 1 KİŞİ TUTUKLANDI   13:26   TOROSLAR’DA, 336 LİTRE SAHTE İÇKİ ELE GEÇİRİLDİ   12:55   GORAN BREGOVİÇ, MERSİNLİ HAYRANLARIYLA BULUŞACAK   12:39   ÇAMLIYAYLA’DA FECİ KAZA: 1 ÖLÜ   12:17   HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ MERSİNLİLERLE BULUŞACAK   19:04   YANAN ORMANLIK ALANLAR TEKRARDAN YEŞİLLENECEK   18:42   TUTUKLAMA KARANINI DUYAN SANIK 2.KATTAN AŞAĞI ATLADI   15:57   MERSİN MERKEZLİ İKİ İLDE UYUŞTURUCU OPERASYONU   15:44   MERSİN’DE 2 BİN 139 ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLDİ   14:57   MERSİN’DE SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN BİR VATANDAŞI DOLANDIRMAYA ÇALIŞAN 5 KİŞİ YAKALANDI   13:53   TARSUS BELEDİYESİNDEN “TARIM AKADEMİSİNİ” PROJESİ   13:42   TARSUS BELEDİYESİ DEZAVANTAJLI BÖLGELERE ASFALT YAPMAYA DEVAM EDİYOR   13:32   GÜNDOĞDU MAHALLESİ’NE BİLİM MERKEZİ KURULACAK   13:01   DEVRİLEN OTOMOBİLİ VATANDAŞLAR DÜZELTTİ   12:19   ÇIĞLIK ATARAK BALKONA ÇIKAN KADIN, İKİNCİ KATTAN DÜŞTÜ(VİDEOLU)   16:48   SUÇ MAKİNESİ HIRSIZ YAKALANDI   16:37   TARSUS’TA OTOBÜSLER YOLCU KAPMA KAVGASI YAPTI!  
 
 
 
 
 
image

Okunma : 941  Tarih : 19.4.2021  E-Mail : 

 
İnci TULUNAY

DÜĞÜN KONGRESİ

Pandeminin ikinci senesinde  birinci dalga , ikinci derken dalga üzerine dalga .. Bir yandan tüm yasaklamalara, kurallara rağmen kontrolsüz bir bulaşma ile ülke kıpkırmızı!

Geçen sene pandeminin ilk senesinde ertelenen  nişanlar, nikahlar, düğünler..

Ramazan ayında yapılamayan iftarlar, kurulamayan iftar çadırları..

Düğün mevsimi  geldi gelmesine de gel de yap yapabilirsen!

Öte yandan düğünlere inat  tıklım tıklım saatlerce yapılan kongreler..

Kongreler ve düğünler..

Türkiye genelinde düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenirken, yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verdi.

Düğünler ve nikâhlarda bulaşma riskini azaltmak amacıyla toplu etkinlikler Ramazan bayramı sonuna ertelendi.

Kongreler   lebalep , saatlerce devam ediyor..

81 ilde ki düğünlere gelin ve damadın birinci dereceden akrabaları hariç, 65 yaş üstü ve 15 yaş altında ki dost ve akrabalar katılamayacak.

Kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan, fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden düğünlerle ilgili getirilen saat sınırlaması 20.00'a kadar. Düğün tek günle sınırlı olacak ve belirtilen saatler dışındaki kutlamalara müsaade edilmeyecek.

Kongrelerde yaş sınırlaması yok, her yaş grubu katılabiliyor. Eş, dost, akraba, il, ilçe , taşra teşkilatı, kim varsa gelebilir..

81 il genelinde nikâh süresinin 1 saati geçmemesi için kısıtlama getirildi.

Kongrelerde saat kısıtlaması yok, istenilen saatte başlıyor,  saatlerce sürüyor ve istenilen saatte bitiyor.

Düğün mekânlarının temizliği günlük olarak yapılacak ve bu mekânlar düzenli olarak havalandırılacak, her düğün arasında 2 saat olacak.

Düğün mekanlarında çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulacak. Tüm personel, çalışma esnasında çalışma alanının gerektirdiği tıbbi/bez maske, yüz koruyucu şeffaf siperlik vb. kişisel koruyucu ekipmanı kullanacak.

Düğünlerde takı merasiminde takılar çiftlerin yakalarına takılmayacak, zarf içinde takı kutusuna atılacak. toplu fotoğraf çekimi yapılması yasak..

Kongrelerde tüm bunlara gerek yok, Kalabalık serbest, saat serbest, fotoğraf çekilmek serbest..

Düğün için aylar öncesinden nikah günü al , 1 saatliğine 15 milyon liraya salon tut, kaporanı ver , davetiye bastır,  nişanlık, nikahlık, kınalık, gelinlik , damatlık al, sünnetse ona göre masrafını yap ertelensin. Sil baştan .. …  Kaporan yansın, hayaller  pandemiye göre şekillensin.. Kongrede bulaşmayan virüs , düğünde bulaşır, maazallah kapalı su dışında ikram da veremezsin..

Bu arada  salon kiraları da almış başını gitmiş, millet geçen senenin acısını bu sene çıkarıyor ,  salona verdiği kirayı da düğün sahiplerinden çıkarıyor  fakat olmaz bu kadar insafsızlık .

Kongre salonu ayrı kalabalık, dışarısı ayrı kalabalık .. dışarda seyyar satıcılar sıra sıra.

Ne yapsın bu millet , düğün töreni yerine düğün kongresi mi yapsın..
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA