11 Aralık 2023 Pazartesi14:41    MERSIN İDMAN YURDU’NUN EFSANELERI İZ BıRAKANLAR MÜZESINI GEZDI   14:37   MERSIN’DE 14 KILO 200 GRAM SKUNK ELE GEÇIRILDI   14:25   TARSUSLU KADıNLAR, KADıN HAKLARı GÜNÜ’NDE ANıTKABIR’I ZIYARET ETTI   15:59   48 SUÇTAN ARANAN SANıK YAKALANDı, IFADESI 5 GÜN SÜRDÜ   13:33   MERSIN’DE BIR TıRDA 15 KILO ESRAR, 2 TABANCA VE KAÇAK SIGARALAR ELE GEÇIRILDI   13:28   HAKKARI’DE YAKALANARAK MERSIN’E GETIRILEN TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESI TUTUKLANDı   13:07   DOĞUM YAPTıRDıĞı 2 BIN 500 ÇOCUĞUN ILK GIYDIĞI AYAKKABıLARı SERGILEDI   14:18    MERSIN’DE TERÖR ÖRGÜTLERINE OPERASYON: 12 GÖZALTı KARARı   15:19   MERSIN’DE OTO HıRSıZLıK ÇETESINE OPERASYON: 22 GÖZALTı   14:43   YAĞMURLA DERELER SUYLA BULUŞTU, ÇAYLAR COŞTU   13:09    YENIŞEHIR’DE YOLLAR YENILENDI   12:58   TÜRKIYE’NIN ÜRETIM MERKEZI MERSIN’DE ÖRTÜ ALTı DOMATESTE HASAT BAŞLADı   11:53   TÜRKIYE’NIN ÜRETIM MERKEZI MERSIN’DE ÖRTÜ ALTı DOMATESTE HASAT BAŞLADı   11:19   MERSIN’DE AMATÖR SPOR KULÜBÜ BAŞKANı SILAHLı SALDıRı SONUCU HAYATıNı KAYBETTI   11:34   MERSIN’DE PKK/KCK OPERASYONU: 4 TUTUKLAMA   17:05   ETKİNLİKTEN ELDE EDİLEN GELİR ÖĞRENCİ BURSU İÇİN DEĞERLENDİRİLECEK   14:09   MIP VE MTOSB ARASıNDA IŞBIRLIĞI PROTOKOLÜ IMZALANDı   14:04   DOKUMA SANATÇıSı NEZIROĞLU, MERSIN’DE DOKUMACı KADıNLARLA BULUŞTU   11:20    CINAYET SONRASı YAPıLAN ARAMALARDA EVLERDEN CEPHANELIK ÇıKTı   11:07   MERSIN’DE DEAŞ ÜYELERINE YARDıM YATAKLıK YAPTıĞı ILERI SÜRÜLEN ZANLı TUTUKLANDı  
 
 
 
 
‘ŞİNASİ DEVELİ MERSİN KENT ÖDÜLܒ YAZAR TURAN ALİ ÇAĞLAR’IN OLDU
   

Mersin Büyükşehir Belediyesinin destek ve katkılarıyla düzenlenen ‘Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü’nün Yazar Turan Ali Çağlar’a verildiği bildirilirken ödül töreni, 27 Ocak’ta Mersin Kültür Merkezinde gerçekleşecek.

 

Tarih : 21 Ocak 2021 Perşembe 14:48

Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Mersin’e dair kalıcı eserler bırakan ve geçen yıl hayatını kaybeden Şinasi Develi adına bu yıl birincisi düzenlenen “Mersin Kent Ödülü”ne sahip olmak için bilimsel araştırmalardan hikaye kitaplarına, tiyatro eserlerinden Mersin kadınları üzerine bestelenmiş türkülere, halk bilimi araştırmalarından başarılarıyla iz bırakmış Mersinliler hakkındaki biyografik araştırmalara kadar çok sayıda yapıt aday oldu. Değerlendirme Kurulu tarafından seçim yapmakta oldukça zorlandığı yapıtlar arasında ödüle, Yazar Turan Ali Çağlar’ın, kent ve onu besleyen kırsal hakkında bir kültür araştırma kitabı özelliği taşıyan “Mersin ve Tarsus Halk Kültürü” kitabı uygun görüldü.

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Değerlendirme Kurulu Üyeleri; Bülent Başok, Etem Develi, Hafize Bilgenoğlu, İrfan Tümer, Semihi Vural, Tuncer Özmen, Ulaş Bayraktar ve Ziya Aykın’dan oluşuyor. Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü ile gerçekçi, bağımsız ve ilkeli bir tutumla Türkiye’de ve Mersin’de insanları ve kenti ilgilendiren her türlü konuda araştırma ve çalışmalar yaparak bilimsel, kültürel ve sanatsal eserler üretilmesi, projeler geliştirilmesi ve kent insanının sosyal ve kültürel yaşamlarının iyileştirilmesinin teşvik edilmesi hedefleniyor.

“MERSİN’İN DEĞERLERİNİ AÇIĞA ÇIKARTMAMIZ VE YAŞATMAMIZ GEREKİYOR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, hem kente yeni eserler kazandırmak hem de Mersin’e çok sayıda yazılı eser ve bir arşiv bırakan Şinasi Develi’nin anısını yaşatmak için düzenlenen “Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü”nü önemsediklerini vurguladı. Başkan Seçer, “Kenti yöneten seçilmişler, atanmışlar, merkezi yönetimden yerel yönetimlere kadar ve en önemlisi de kentte yaşayanlar olarak yapacağımız çalışmalarda birbirimize destek ve katkı olarak Mersin’in değerlerini açığa çıkartmamız ve yaşatmamız gerekiyor. Mersin’in tanıtılması ve dünyanın her tarafında bilinen bir yer haline getirilmesi lazım” şeklinde konuştu.

Her konuda araştırmalar yapmış, bilgi birikimini, görgüsünü kaleme aldığı bazı yazılarla makalelerle süslemiş ve Mersin’e dair önemli eserler bırakmış olan Şinasi Develi’nin anısını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmanın önemine dikkat çeken Seçer, şu şekilde konuştu:  “Belki de Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü, bizim yaptığımız çalışmaların ya da planladığımız, yapacağımız çalışmaların bir örneği niteliğinde. Bu da bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Kültürün, sanatın, sporun, insanları bir araya getirecek bazı etkinliklerin, çalışmaların, insanın yaşamına değer katacak bazı çalışmaların yapılması konusunda son derece aktif olmak istiyoruz. Çünkü bu kentin bir kültür kenti, sanat kenti olması için önünde hiçbir engel yok. Her türlü değeri taşıyoruz.”

Paylaş :
 
Etiketler :  mersin, şinasideveli, kentödülü, turanaliçağlar,

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA