24 Temmuz 2024 Çarşamba16:52   BAŞKAN BOLTAÇ: "BASıN, TOPLUMUN GÜVENCESIDIR"   16:48   BOZAN; “MERSINLILER AÇıKLAMA BEKLIYOR”   15:50   MERSIN’DE 13 YAŞıNDAKI KıZ ÇOCUĞUNDAN HABER ALıNAMıYOR   11:57   SıCAKTAN BUNALAN VATANDAŞLAR SERINLEMEK IÇIN GÖLGELIK ALANLARı VE DENIZI TERCIH EDIYOR   11:51   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESINCE MUHARREM AYıNDA AŞURE DAĞıTıLDı   11:33   MERTUSEG PROJESI MEYVELERINI VERMEYE BAŞLADı   11:22   BAŞKA BIR ARACıN ÜZERINDEN GEÇTIĞI GENÇ DE KURTARıLAMADı: MOTOSIKLET KAZASıNDA 2 ÖLÜ   15:37   MAÇ HEYECANıNA DAYANAMAYAN MUHTAR HAYATıNı KAYBETTI   11:54   SAHILDE TERÖR HALAYı TEPKI ÇEKTI   11:43   SEÇER: "MERSIN, TÜRKIYE’NIN KARDEŞLIK KENTIDIR"   11:38   MERSIN’DE VATANDAŞLAR ORMAN YANGıNLARıNA KARŞı UYARıLıYOR   11:33   BAŞKAN SEÇER: "AKDENIZ MEYVE SINEĞIYLE MÜCADELEYE KATKı YAPACAĞıZ"   11:13   MESKİ, DIJITAL DÖNÜŞÜMLE DOĞAYA KATKı SAĞLıYOR   11:03   AYDıNCıK SAHILI ’YAZ DOSTUM’ KONSERLERIYLE RENKLENDI   10:55   CANLı YAYıNDA "BENI EKIP, HELIKOPTER ALABILIR MI YA" DEDI, JASAT BAHÇEDE YAKALADı   22:55   AKDENİZ’İN EN TATLI ETKİNLİĞİ   16:44   MOTOSIKLET KAZASıNDA YARALANAN GENÇ HAYATıNı KAYBETTI   14:59   KıBRıS BARıŞ HAREKATı’NıN 50. YıL DÖNÜMÜ MERSIN’DE TÖRENLE KUTLANDı   14:48   ORMAN YANGıNLARıNDA YANAN ALANLARA DIKILEN FIDANLAR BÜYÜYOR   14:36   ÇOCUKLAR DUVAR BOYAMA ETKINLIĞINDE BULUŞTU  
 
 
 
 
Üretici kadın stantları ile 8 bin kadına ulaşıldı
   

Kadınların hayatın her alanında eşit temsiliyet alabilmesi için projeler üretmeye hız kesmeden devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Üretici Kadın Stantları’ projesiyle de tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Üretici Kadın Stantları’nda yelpazesini günden güne genişleten Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, bugüne kadar kent genelinde 8 bin üretici kadına ulaştı.

 

Tarih : 7 Haziran 2024 Cuma 10:45

Kadınların hayatın her alanında eşit temsiliyet alabilmesi için projeler üretmeye hız kesmeden devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Üretici Kadın Stantları’ projesiyle de tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Üretici Kadın Stantları’nda yelpazesini günden güne genişleten Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, bugüne kadar kent genelinde 8 bin üretici kadına ulaştı. Büyükşehir; üretici kadınlarla dayanışmak, üretimi artırmak ve onlara yeni satış alanları açarak markalaşmalarına destek olmak için, şehrin dört bir yanında stantlar kurmayı sürdürüyor.

 

AŞLAR: “YENİ YÜZLERİ ARAMIZA KATMAKTAN MUTLU OLUYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda Endüstri Mühendisi olarak görev yapan Esin Aşlar, üretici kadın stantları projesinin geçtiğimiz dönem başlayarak, bu dönemde de hızla devam ettiğini belirterek, talep sayılarının da şu anda 8 bine ulaştığını aktardı. Aşlar, “Haftada bir gün Yoğurt Pazarı’nda üretici kadınlara yer vermeye özen gösteriyoruz. Yeni yüzleri aramıza katmaktan da ayrıca mutlu oluyoruz. Bu projenin aynı zamanda örnek bir proje olduğunu da düşünüyoruz” dedi.

 

“GELİR KAYNAĞI OLMAYAN VEYA HİÇ ÇALIŞMAMIŞ KADINLARA ÖNCÜ OLMAK İSTİYORUZ”

Mersin’in 13 ilçesinden talep aldıklarını, birçok etkinlikte de bu stantlara yer vermeye çalıştıklarından söz eden Aşlar, özellikle gelir kaynağı olmayan ve hiç çalışmamış olan kadınlara öncü olmak istediklerini ifade etti. Pazarlarda daha çok kadın görmeye başladıklarını kaydeden Aşlar, “Evlerinde olan kadınlar artık kendi sahalarında, kendi imkanlarıyla, kendi varoluşlarını gösteriyorlar. Satış yapmak, sadece pazarda satış yapmaktan ibaret değil. Markalaşmadan ve standarda bindirmesinden tutun, bu işin gerçekten büyümesi için online satışa kadar, belki ileride kendi işyerlerini açmalarına kadar ve hatta süreç içinde kendileri gibi kadınlara istihdam sağlayacakları olanaklar olabilir. O yüzden bunu bir kıvılcım gibi görüyor ve daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda kadınlar bu şekilde kendi özgürlüklerini sağlayacak, kendilerini sosyo-ekonomik hayata kazandıracak ve Mersin’in tanıtımına da katkı sunacaklar” ifadelerine yer verdi.

 

KADIN ÜRETİCİLER, DİĞER KADINLARI DA BU YELPAZEYE KATILMAYA DAVET EDİYOR

Üretici kadınlardan Ayşe Çetin, fermente sirkeleri ile pazarda yer bulduğunu belirterek, “Ben yeni gelmeye başladım ve çok güzel bir ortam. Böyle yerlere gelip giderken gördüm üretici kadın pazarlarını. Daha sonra nereye başvurulacağını öğrenerek kolaylıkla dahil oldum. Vatandaşlardan genellikle güzel tepkiler alıyorum” dedi. Kendisi gibi bu pazara gelmek ve katılmak isteyen kadınlara da seslenen Çetin, “Hiç çekinmesinler. Kadınlar için özellikle çok güzel yapılmış bir organizasyon. Bizimle ilgilenen ve bu imkanı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Evinde el işi yapan, böyle işlerle uğraşan kadınları da buraya davet ediyorum” diye konuştu.

Evinde yaptığı reçeller, çörekler ve pastalar ile pazarda stant kuran Aynur Ören, “Biz üretici kadınları düşünüp, böyle bir imkan sağladığı ve destek verdiği için Başkanımız Vahap Seçer ile eşi Meral Hanım’a çok teşekkür ediyoruz” dedi. Nasıl bir başvuru süreci yaşadığını da anlatan Ören, ilk olarak oyuncak bebek yapımına katıldığından söz ederek, “Malzemeleri Büyükşehir getirdi ve oyuncakları yaptıktan sonra da bizden satın aldılar. Sonra da ‘Üye olmak ister misiniz?’ diye bir teklif geldi. Biz de üye olduk. Şimdi de stant açıyorlar ve geliyoruz. Çok güzel geçiyor, çok memnunuz” diyerek diğer kadınlara seslendi.

 

HABİP: “VAHAP BAŞKANIMIZ SAYESİNDE, BİZLER DE ARTIK BU PİYASADA VAR OLDUĞUMUZU BİLİYORUZ” 

Kadın üreticilerden Gül Habip ise, Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşarak, yaptığı ürünleri satmak ve evine katkıda bulunmak istediğini belirttiğini söyleyerek, “Hemen geri dönüş sağladılar. Fuarlar ve festivaller oldu. Şimdi de buradayım ve evime katkıda bulunuyorum” dedi. Vatandaşlardan da çok olumlu dönüşler aldıklarını ifade eden Habip, “Yaptıklarımızı herkes takdir ediyor. El emeği, göz nuru işlerimizle evimize destek oluyoruz. Bu sayede çevremiz de genişliyor” ifadelerine yer verdi.

Stantların hem ev ekonomisine, hem de kendi ruhsal durumlarına çok iyi geldiğinden de söz eden Habip, “Ben başladığımda hiçbir şey bilmiyordum. Çok mücadele ettim, çok çalıştım ve halen öğrenmeye devam ediyorum. Vahap Başkanımız bizim en büyük destekçimiz, iyi ki var. O’nun sayesinde bizler de bu piyasada var olduğumuzu biliyoruz artık” dedi. (Haber Merkezi)

Paylaş :
 
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA