22 Haziran 2024 Cumartesi12:46   MERSIN’DE ORMANLıK ALANLAR DENETLENIYOR   12:33   MERSIN’DE HAVA SıCAKLıĞı 35 DERECEYI AŞTı   13:41   MERSİN’DE YEDİEMİN OTOPARKLARINI HEDEF ALAN ÇETE YAKALANDI: 6 TUTUKLAMA   12:57   AKARYAKIT YÜKLÜ TIR ALEV ALEV YANDI   14:40   BAŞKAN SEÇER’DEN KURBAN BAYRAMı MESAJı   14:36   JANDARMA 185 YAŞıNDA   14:31   MEZITLI BELEDIYESI SU PARKı 2024 YAZ SEZONUNU AÇıYOR   11:49   “AKDENIZ’DE ASFALT SORUNU YAŞAYAN TEK MAHALLEMIZ KALMAYACAK”   11:48   TOROSLAR, KURBAN BAYRAMı’NA HAZıR   11:46   MERSIN’DE ÖĞRENCILER KARNE HEYECANı YAŞADı   11:38   ÇOCUK BEZI YÜKLÜ TıR DEVRILDI   10:42   BAŞKAN ÖZYIĞIT, FIKIR OTOBÜSÜ YARıŞMASı’NıN JÜRI ÜYELIĞINI YAPTı   10:41   YIYECEKLERIN BEYINDE OLUŞTURDUĞU TEPKIYI ARAŞTıRıYOR   10:39   ÇALıŞTAYDA, 5 YıLLıK STRATEJIK PLAN ÇALıŞMALARıNıN YOL HARITASı BELIRLENDI   10:37   EMEKLI EVI ÜYELERI ‘MERSIN’DE YAZ NAĞMELERI’ KONSERIYLE GÖNÜLLERI FETHETTI   10:35   BAŞKAN TUNCER’DEN KURBAN BAYRAMı MESAJı   10:34   İNTÖRN DOKTORU VURAN SANıĞıN YARGıLANMASıNA DEVAM EDILDI   10:33   KAZA ANı GÜVENLIK KAMERASıNA YANSıDı   10:15   MERSIN’DE ’BÜYÜK FILISTIN MITINGI’ DÜZENLENDI   10:13    “HABERDEN TASARRUF OLMAZ”  
 
 
 
 
Büyükşehir’in tarımsal destekleri sürüyor
   

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın tarım bölgelerindeki üreticilerin yoğun çalışmalardan kurtularak rahatlamalarını sağlayan modern ekipman destekleri devam ediyor. Her bölgenin üretim özelliğine göre ekipman desteği yapan Büyükşehir, Mut ilçesi Esençay Mahallesi’ne erik boylama makinesi desteğinde bulundu. Boylama makinesi sayesinde hem yoğun iş gücü hafifliyor hem de boy sınıflandırılması hatasız yapılıyor.

 

Tarih : 23 Mayıs 2024 Perşembe 14:30

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal destekleriyle üreticinin yüzü gülüyor. Tarsus’tan Anamur’a kadar her bölgenin üretim özelliğine göre ekipman desteği yapan Büyükşehir, Mut ilçesi Esençay Mahallesi’ne erik boylama makinesi desteğinde bulundu. 

 

MALİYET VE İŞ GÜCÜ AZALIYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin, tarım bölgelerindeki üreticilerin yoğun iş gücünü azaltmasını sağlayan modern ekipman destekleri devam ediyor. Büyükşehir’in destekleri sayesinde ürün ve kalite kaybı asgariye inerek zamandan tasarruf sağlanıyor. Mut Esençay Sulama Kooperatifi’ne teslim edilen erik boylama makinesi sayesinde 5-6 kişinin yapacağı boylama işi 1 saatte bitiyor. Büyükşehir yıl içinde Mut ilçesinde ayrıca Çınarlı, Çortak, Yeşilyurt ve Gençali Mahallelerine de erik boylama makinesi desteğinde bulunmuştu.

 

TOPKARA: “SAATTE ORTALAMA 1500 KİLOGRAM ÜRÜN BOYLANABİLİYOR”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda Ziraat Mühendisi olarak görev yapan Hüseyin Topkara, tarımsal kalkınma, tarımsal sulama kooperatifleri aracılığıyla makine ekipman desteklerine devam ettiklerini anlatarak, “Kooperatifler aracılığıyla verme nedenimiz ortak kullanım olması ve üreticilerin ürünlerine katma değer sağlanması. Destek sağlamış olduğumuz makinelerde saatte ortalama 1500 kilogram ürün boylanabiliyor. Bu da günlük 5-6 işçinin 1 günde yapacağı işe karşılık geliyor. Zamandan ve işçilikten kazanç sağlanıyor. 2024 yılı içerisinde erik üretimin yoğun olduğu ve talepleri olan mahallelerimize erik boylama makinesi destekleri vermeye çalıştık. Esençay, Çınarlı, Çortak, Yeşilyurt ve Gençali Mahallelerine makine teslimi yaptık. Genelde Mut bölgesinden oldu çünkü buralarda erik üretimi fazla. İlerleyen süreçler içerisinde makine desteklerimiz küçük ve orta ölçekli üreticilerimiz için devam edecek” dedi.

 

“BU DESTEK HEM ZAMANDAN HEM DE MADDİ AÇIDAN TASARRUF SAĞLADI”

Mut İlçesi Esençay Mahalle Muhtarı ve Mut Esençay Sulama Kooperatifi Başkanı Kadir Turan, erik toplama ve ardından da yaptıkları seçme işlemi hakkında bilgiler vererek,  “Erik, işçiliği zor bir meyvedir ve seçim işi de çok zordur. O yüzden mahallelilerimiz; ‘Erik Boylama makinesini talep edelim’ dediler. Ben de Başkanımdan talep ettim. Başkanım sağ olsun, var olsun makinemizi verdi. Bu bize hem zamandan hem de maddi açıdan tasarruf sağladı. Başkanımızın mahallemize sulama borusu konularında da büyük desteği oldu. Başkanımızdan hangi projeyi talep ettiysek bizi eli boş döndürmedi. Başkanımız her zaman çiftçinin, üreticinin yanında ve üreticiyi, çiftçiyi seviyor. Desteklerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

“BU MAKİNA ÇIKALI İŞİMİZ İYİLEŞTİ VE KOLAYLAŞTI”

Sevgi Çay erik, kayısı, incir ve zeytin üreticiliği yaptıklarını anlatarak, “Çocukluğumuzdan beri çiftçilikle uğraşıyoruz. Eriklerimizi önceden elimizle seçiyorduk ve zordu. Ama makine işimizi çok kolaylaştırdı. Vahap Seçer Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Daha önceden toplayıp, getirip döküyorduk ve oradan bir bir seçiyorduk. Bu makine çıkalı işimiz iyileşti ve kolaylaştı” ifadelerine yer verdi.

 

 

“ÖNCEDEN İŞÇİ BULUNUYORDU AMA ARTIK İŞÇİ DE BULUNMUYOR”

Seyfettin Çay da erik boylama makinesinin sağladığı faydadan söz ederek, “Önceden işçi bulunuyordu ama artık işçi de bulunmuyor. İşçi bulunmadığı için de erik boylamasına büyük bir ihtiyaç oldu. Vahap Seçer Başkanımız bize erik boylama makinesi verdi. Memnunuz ve teşekkür ederiz. İyi oluyor. Makine ve güç bu konuda çok önemli. Önceden işçi bulunuyordu ve seçiyorlardı. Şimdi erik boylama makinesi ile çok daha güzel oluyor. Hemen eliyor ve içinden kolaylıkla alıyoruz. O konuda çok memnunuz.  Erik boylama makinesi hem zamandan hem de iş gücünden bize tasarruf sağlıyor. Bize büyük bir destek sağladı” dedi.

30 yıldır çiftçilik yaptığını dile getiren Yaşar Turhan, “Başkanımız desteği vermeden önce toplar getirirdik. Kaç kişiyle zor seçerdik. Şimdi kolaylaştı. İşçi bulamazdık. Vahap Seçer Başkanımız her konuda destekliyor” diye konuşurken, üreticilerden 87 yaşındaki Hüsamettin Gezer de duygularını, “Başkanımıza kucak dolusu teşekkür ederiz, çok selam söyleyin” şeklinde ifade etti. (Haber Merkezi)

Paylaş :
 
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
   MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA