19 Nisan 2024 Cuma12:47   TARSUS TSO YÖNETIMINDEN BAŞKAN BOLTAǒA ZIYARET   11:58   “YıLıN ILK ÇEYREĞINDE YÜZDE 6 ARTıŞLA 551 MILYON DOLAR IHRACAT GERÇEKLEŞTIRDIK”   10:42   MERSIN BÜYÜKŞEHIR ZABıTA EKIPLERI, YAZ SEZONUNA HAZıR   10:41   BÜYÜKŞEHIR’DEN BIR ILK: 23 NISAN ULUSLARARASı ÇOCUK FESTIVALI   10:40   "ANAMUR VE AYDıNCıK’TA AÇıLACAK YENI BÖLÜMLER IÇIN YÖK’E BAŞVURUMUZU YAPTıK"   10:39   MERSIN’DE YASA DıŞı BAHIS OPERASYONU: 5 GÖZALTı   10:37   DENIZE GIREN GENÇ ADAM BOĞULDU   10:36   CENAZEYE GIDERKEN KAZA GEÇIRIP ÖLDÜ   10:36   MERSIN’DEKI KAZADA HAYATıNı KAYBEDEN IŞÇI OSMANIYE’DE TOPRAĞA VERILDI   11:29   TURIST REHBERLERI YANLıŞTAN DÖNÜLMESINI BEKLIYOR   11:21   İPOTEKLI KONUT SATıŞLARı YÜZDE 49 AZALDı   11:19   MERSIN TURIZM FUARı BAŞLADı   11:17   BÜYÜKŞEHIR CEVDET AMCA’Yı YALNıZ BıRAKMADı   11:16   OTOBÜS SEFERLERI ARTıRıLDı, YENI HAT AÇıLDı   11:15   10 MILYONLUK LÜKS ARAÇLAR ELE GEÇIRILDI   11:13   ‘NARKOÇELIK-12’ OPERASYONUNDA 268 KIŞI YAKALANDı   11:12   MERSIN’DE IKI OTOMOBIL ÇARPıŞTı: 5 YARALı   11:11   OTOMOBIL TıRA ARKADAN ÇARPTı: 1 ÖLÜ   11:09   ÇOK SAYıDA TARIHI ESER ELE GEÇIRILDI, 2 ŞÜPHELI YAKALANDı   11:08   MERSIN’DE UYUŞTURUCU OPERASYONU, 2 KIŞI TUTUKLANDı  
 
 
 
 
Otizm Aile Danışma Merkezi hayata geçirildi
   

Vatandaşlarının kentte daha sağlıklı ve huzurlu yaşayabilmesi için açtığı merkezlerle onlara destek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde ‘Otizm Aile Danışma Merkezi’ni hayata geçirdi. Yoğun bir eğitim programının uygulandığı Otizm Aile Danışma Merkezi’nde otizm tanısı konan çocukların; sosyal, bilişsel ve motor becerilerinin gelişmesi için uzmanlar eşliğinde ücretsiz bir şekilde hizmet sunuluyor.

 

Tarih : 28 Şubat 2024 Çarşamba 10:55

Vatandaşlarının kentte daha sağlıklı ve huzurlu yaşayabilmesi için açtığı merkezlerle onlara destek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde yeni bir merkezi daha hayata geçirdi. 0-72 ay arası Otizm Spektrum Bozukluk tanısı konan çocukların ve ailelerinin faydalanabileceği ‘Otizm Aile Danışma Merkezi’ hem çocukların gelişimlerine, hem de ailelerine bu süreçte destek oluyor.

Yoğun bir eğitim programının uygulandığı Otizm Aile Danışma Merkezi’nde otizm tanısı konan çocukların; sosyal, bilişsel ve motor becerilerinin gelişmesi için, uzmanlar eşliğinde ücretsiz hizmet sunuluyor. Çocukların eğitim aldığı merkezden aynı zamanda aileler de faydalanarak, psikolojik destek alabiliyor. Otizm Spektrum Bozukluk tanısı konan aileler, merkezden faydalanmak için ‘Alo 185’ ile Engelsiz Yaşam Merkezi ve Otizm Aile Danışma Merkezi’ne şahsen başvuru yapabiliyor.

 

YILDIRIM: “ÇOCUĞU OTİZM TANISI ALAN TÜM AİLELER MERKEZİMİZE BAŞVURABİLİR”

Otizm Aile Danışma Merkezi Sorumlusu Fizyoterapist Bilge Yıldırım, merkezde otizmli çocukların; özel eğitim, duyubütünleme, psiko-sosyal destek ve ailelerin de danışmanlık hizmeti aldığını belirtti. Ailelerin, hastanede konulan otizm tanısının yer aldığı raporlar ile Alo 185 üzerinden veya Engelsiz Yaşam Merkezi ve Otizm Aile Danışma Merkezi’ne şahsen başvuru yapabileceklerini söyleyen Yıldırım, “Aileler raporlarıyla birlikte başvuru yaptıkları takdirde, psikoloğumuzun da değerlendirmesiyle süreci başlatıyoruz. Psikoloğumuz, gelişimsel bir değerlendirme yapıyor. Daha sonra öğretmenlerimiz kaba değerlendirme alıyor. Bu kaba değerlendirme içerisinde çok fazla gelişim basamağı var. Çocuğun öz bakım becerilerinden ince motor becerilerine kadar tüm gelişim süreçleri değerlendiriliyor ve bu süreç dâhilinde eğitimimize başlıyoruz” diye konuştu.

 

“TÜM OTİZMLİ ÇOCUKLARIMIZA KAPIMIZ AÇIK”

Duyubütünleme terapistlerinin de bu süreçte duyusal değerlendirmeler yaptıklarını, duyusal terapinin otizmli çocuklar için çok önemli ve çok kıymetli olduğunu dile getiren Yıldırım, “Burada bütün çocuklarımız bu hizmeti ücretsiz olarak alabilmekte. Aynı zamanda ailelerimiz çok yoğun depresyon ve kaygı yaşadığı için, psikoloğumuz da ailelerimize bireysel destekte bulunmakta. Bireysel desteklerin yanında grup terapilerimiz de ailelerimiz için devam etmekte” dedi.

Çocuklara Otizm Spektrum Bozukluk tanısı konulmasının, merkezden faydalanmak için yeterli olduğunu kaydeden Yıldırım, “0-72 ay arasındaki hafif ve orta tüm çocuklarımız buradan faydalanabilir. Haftada minimum 2 seans özel eğitim, 1 seans da duyu bütünleme alıyorlar. Psikolojik destek de, terapistimizin uygun gördüğü aralıkta veriliyor. Otizmin tek çaresi, erken ve yoğun özel eğitim. Bizler de burada onları ücretsiz ve yoğun bir şekilde vermekteyiz. Bu çok önemli ve çok kıymetli destek hem otizmli çocuklar, hem de aileleri için. Tüm otizmli çocuklarımıza kapımız açık” sözlerine yer verdi.

 

ASLAN: “HEM ÇOCUKLARIMIZA, HEM DE AİLELERİMİZE BU SÜREÇTE DESTEK OLUYORUZ”

Otizm Aile Danışma Merkezi’nde Uzman Psikolog olarak görev yapan Dila Aslan, çocuklarına otizm tanısı konan ailelerin bu süreçte duygusal anlamda oldukça zorlandığını ve kaygı bozuklukları

yaşadığını dile getirdi. Sosyal uyum sürecinde ailelere destek olduklarını aktaran Aslan, “Otizm tanısı konan çocuklara, belli aralıklarla gelişimsel testler uyguluyoruz. Bu süreç sonrasında çocuğumuz hangi alanlarda zorlanmalar yaşıyorlarsa; dil, sosyal ve motor becerilerinde ailelere destekleyici önerilerde bulunuyoruz. Aynı zamanda çocuklarımız seanstayken; ailelerimizin bir araya gelebileceği, ortak problemlerini konuşabilecekleri, deneyimlerini paylaşabilecekleri anne-baba destek çemberi ile atölye çalışmaları düzenliyoruz” dedi.

Otizm tanısı alan çocukların seviyelerinde olumlu değişiklikler olduğunu ve aile çemberi sayesinde aile gruplarının yaşadığı zorluk ve kolaylıkları birbirleri ile paylaştıklarını aktaran Aslan, bu süreci ailelerin daha sağlıklı atlatması ve çocukların kendi öz bakım becerilerini sağlayabilmeleri adına da birlikte yol aldıklarını belirtti.

 

OTİZM MERKEZİ’NDEN FAYDALANAN AİLELER, ÇOCUKLARININ GELİŞİMİNDEN OLDUKÇA MEMNUN

Çocuğu Otizm Merkezi’nden faydalanan ailelerden Semira Kaya, Otizm Merkezi’nden 2 aydır faydalandığını ve merkezin çocuğuna oldukça yararlı olduğunu anlatarak, “Çocuğum sayı konusunda özellikle çok takılıyordu. Çocuğumun gelişimini, burası sayesinde bir üst seviyeye taşıdığını düşünüyorum. Çocuğum A tipi otizm spektrum tanısı aldı. Buranın temizliğinden öğretmenlerin ilgisine kadar her şeyden memnunuz. Çoğu ailenin, çocuğuna dışarda özel ders aldıracak imkânı yok. Bize böyle bir imkân sağladığı için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi.

Çocuğu otizm merkezinden faydalanan ailelerden Mehmet Akılan, çocuğunda 2 yıl önce bazı değişikler olduğunu ve hiç konuşmadığını, yaşıtlarıyla hiç sosyalleşmediğini ve doktora gittiklerinde A tipi otizm tanısı konulduğunu ifade etti. Deprem dolayısıyla Mersin’e taşındıklarını söyleyen Akılan, “Bu tip çocukların, hayatı boyunca eğitim alması gerekiyor. Bu dersler özel kurumlarda oldukça pahalı. Bazı ailelerin de buna gücü yetmiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir kurum açması çok iyi oldu. Hiçbir ücret de talep etmiyorlar. Kurum çok yeni ve çok temiz, öğretmenlerimiz de çok ilgili” diye konuştu.

4 ay gibi kısa bir sürede çocuğunda güzel gelişmeler gördüğünü aktaran Akılan, “Çocuğum daha önce ismini duyduğunda kesinlikle tepki vermezdi. Buraya geldikten sonra çocuğuma seslenince bana bakması benim için büyük bir şey. Bizim için çok basit eylemleri yapmakta zorlanan çocuğum, bu eylemleri artık kendi başına yapmaya başladı. Çocuğum daha iyiye gidebilir, gelişebilir ve topluma karışabilir diyorum. Bizim gibi aileler için bu bir umut. Bu kurumun açılmasına vesile olan Vahap Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Paylaş :
 
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA