16 Ağustos 2022 Salı14:42   YOL ÜZERİNDE BULUNDULAR   13:37   MERDİVENDEN DÜŞEN ÖZEL HAREKÂT POLİSİ HAYATINI KAYBETTİ   13:28   MESLEKTAŞINI ÖLDÜRÜN DOKTOR İÇİN AKIL SAĞLIĞI İLGİLİ RAPOR İSTENDİ   12:19   YAZ AYINDA BİLE ÖĞRENCİLERİN UĞRAK NOKTASI MERKEZ KÜTÜPHANESİ   12:06   ATA TOHUMU BÜYÜKŞEHİR’DEN ÜRETİM MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİNDEN   11:55   CİMNASTİK KONUSUNDA ÖĞRENCİLERİ DESTEKLİYORLAR   09:58   AHŞAP EVDE YANGIN ÇIKTI   09:49   İLK EYLEMİN YIL DÖNÜMÜNDE EYLEM YAPACAKLARDI   09:37   MOTOSİKLETİNİ İSTEDİ, OLAY ÇIKTI   15:01   “TÜRK HALK MÜZİĞİ” KONSERİ DÜZENLENDİ   14:52   ZANLILAR ADLİYEYE SEVK EDİLDİ   14:43   “İMAR AFFI” İÇİN ABONELİK BAŞVURULARI BAŞLADI   14:37   ALMANYA’YA GİDEN ÖĞRENCİLER GERİ DÖNDÜ   18:42   MERVE VE İSTEMIHAN CAN MUHTEŞEM BIR DÜĞÜNLE EVLENDI   14:16   ÇALINTI OTOMOBİLİN SAHİBİ İSYAN ETTİ   10:20   3 AY BOYUNCA “PHOTOSHOP EĞİTİMİ” ALACAKLAR   10:14   KIRSAL BÖLGELERDE ULAŞIM ALTYAPISNI GÜÇLENDİRİYORLAR   12:07   GAYRİMENKUL DEĞERLENDRİME UZMANLARINDA AÇIKLAMA   11:50   ÇUKUROVA BASKETBOLDAN, VALİ PEHLİVAN’A ZİYARET   11:04   K9 EĞİTİM KÖPEKLERİNİ AĞIRLADILAR  
 
 
 
 
25. ST. PETERSBURG ULUSLARARASI EKONOMİK FORUMU GERÇEKLEŞTİ
   

25. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda Arktik bölgesinin geleceği ele alındı. Rosatom’un Arktik bölgesinde yürüttüğü projeler, 2030 yılına kadar 6 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

 

Tarih : 24 Haziran 2022 Cuma 12:01

25. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF-2022) çerçevesinde “Arktik-Diyalog Bölgesi” konulu panel düzenlendi. Düzenlenen panele Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'dan seçkin uzmanlar ve konuşmacılar katıldı. “Kuzey Kutbunda Gemi İnşası ve Onarımları” konulu seminerde konuşan Rosatom Genel Müdür Yardımcısı ve Kuzey Deniz Rotası (NSR) Direktörlüğü Müdürü Vyacheslav Ruksha, 2030 yılına kadar Arktik buz sınıfı bir kargo filosu için en az 44 gemi inşa edileceğini açıkladı. Ruksha, bu gemilerin hepsinin Arc5 buz sınıfından düşük olmayan gemiler olması gerektiğini belirtti.

"Kuzey Kutbu'nda Telekomünikasyon Geliştirme ve Dijitalleşme" konferansında söz alan Rosatom Kuzey Deniz Rotası Direktörlüğü Müdür Yardımcısı Maxim Kulinko da, Rosatom'un NSR dijital ekosisteminin oluşturulmasına yönelik çalışmalar yaptığını söyledi. Kulinko, söz konusu dijital ekosistemin Kuzey Denizi Rotası Dijital Hizmetleri Birleşik Platformu (UPDS NSR) ve NSR’nin su alanında ortaya çıkan buz, meteorolojik ve navigasyon durumunun değerlendirmesi konusundaki doğruluğun geliştirilmesine yönelik yeni bilgi kaynaklarını içeren çekirdek sistemden oluşacağını ifade etti.

HER TÜRLÜ BİLGİ TEK BİR PLATFORMDA TOPLANACAK

UPDS NSR, nakliye şirketlerine, armatörlere ve gemi kaptanlarına, sigortacılara ve NSR'deki lojistik pazarının diğer paydaşlarına tek pencere modunda çeşitli hizmetler sunmaya izin verecek birleşik bir dijital alanın oluşturulmasını sağlayacak. Bu sayede özellikle de gemilerin geçiş izinlerinin belgelenmesi, izlenmesi, sevkiyatı ve filo operasyonunun yönetimine yönelik çözümler sunulmuş olacak. Söz konusu sistem, hidro-meteorolojik veriler, gemilerin ve buzkıranların konumu, limanların kullanılan kapasitesi gibi mevcut tüm kaynaklardan her türlü bilginin tek bir dijital platformda toplanmasını sağlayacak. Kullanıcılar, NSR'nin değişen buz koşullarında rotanın yüksek doğrulukla haritalandırılmasını sağlayan bir “buz navigatörü” almış olacaklar.

2030’A KADAR 6 BİN KİŞİYE İŞ İMKÂNI SAĞLANACAK

SPIEF-2022 çerçevesinde düzenlenen “Kuzey Kutbundaki Yatırım Projeleri: Tercihli Rejimler” konulu oturumda söz alan Rosatom'un Arktik İşleri Özel Temsilcisi Vladimir Panov ise, “Rosatom’un 2030'a kadar devam eden projelere ve Kuzey Kutbu gelişimine yaptığı toplam yatırım 700 milyar rubleyi aşacak ve yaklaşık 6 bin işyeri oluşturulacak” dedi.

Bu fonların üçte biri, buzkıran filosunun yenilenmesi için harcanacak. Uluslararası transit projesini başlatacak olan Rosatom, liman altyapısını inşa edecek ve NSR güzergahını gerekli kolaylık tesisleriyle donatacak. Rusya'nın ilk kara tabanlı küçük nükleer santrali 2028 yılında hizmete alınacak. Söz konusu santral, Yakutistan’ın Verkhoyansk bölgesinin kuzeyinde yer alan Kyuchus sahasının ve yakın yerleşim yerlerinin gelişimi için en az 55 MW çevre dostu enerji sağlayacak. Saha Cumhuriyeti'ndeki (Yakutistan) küçük boyutlu nükleer santral inşaat projesine yatırılan her bir ruble, Rus ekonomisine inşaat aşamasında ortalama 2,6 ruble ve işletme aşamasında 2,4 ruble getiriyor.

“Kuzey Kutbunda İklim Değişikliği Eğilimleri ve Risk Yönetimi” panelinde öne çıkan konu ise çevre güvenliği standartları oldu. Rosatom ve Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Deniz Araştırmaları Merkezinin ortak projesi, çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması konularında önde gelen 15 Rus ve yabancı araştırma ve geliştirme enstitüsü, dernek, birleşik şirketler ve kamu kuruluşundan 60'tan fazla uzmanı bir araya getirdi. Projeye yönelik 9 aylık çalışma neticesinde NSR'nin çevresel

güvenliğini tek bir altyapı tesisi olarak sağlamayı amaçlayan bir entegre çevresel izleme programı geliştirildi. Program, Arktik ekosistemlerin önceki uzun vadeli çalışmalarına yönelik araştırma verilerini hem saha araştırmasını hem de NSR su alanının tüm uzunluğu boyunca gemi yükü ve kirliliklere ilişkin uydu izleme verileri ve 2021 yılında gerçekleştirilen pilot çevresel izleme verilerini temel alıyor. Program, uluslararası uzmanlar grubunun tavsiyelerini de içeriyor.

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Deniz Araştırmaları Merkezi İcra Direktörü Nikolai Shabalin, konuya ilişkin, “Program, çevresel izleme tesislerinin ve parametrelerinin, araştırma yöntemlerinin ve iş uygulama planlarının seçilmesine ilişkin temel önerileri kapsıyor. Söz konusu program sayesinde Kuzey Deniz rotasının sorumlu çevre yönetimi ve istikrarlı gelişimi sağlanacak. Halihazırda birçok Rus ve uluslararası Ar-Ge kuruluşundan destek aldık, bu da programın Rus ve yabancı uzman topluluğu temsilcileri arasında yüksek bir değerlendirmeye sahip olduğunu gösteriyor.” Diye Konuştu.

 

Paylaş :
 
Etiketler :  ekonomikforum, mersin, arktikbölgesi, petersburg

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA